Lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta, Kuzey Afrika'ya ve Akdeniz'in dağlık bölgelerine özgü, ülkemizde de Isparta şehriyle anılan özel bir bitkidir. Lavanta özellikle bazı türlerinin çiçek sivri uçlarının damıtılmasından elde edilen uçucu yağın üretimi için de yetiştirilir. Bu özel yağın kozmetik kullanımları olduğu gibi bazı tıbbi kullanımları olduğuna bilinmektedir. Bunun yanında lavanta esansiyel yağı, bitki formunun aksine, oral kullanıma toksik bir madde olduğu için uygun değildir.

Kullanım Alanları

Genellikle koku ve şampuanlarda cildi arındırmaya yardımcı olmak için kullanılır. Reçetesiz satın alınabilir ve bazı türleri unlu mamullere ve yiyeceklere lezzet katmak için kullanılır. Lavanta ile ilişkili birçok tıbbi özellik de vardır.

Faydaları

  • Lavanta yağının küçük yanıkları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.
  • Araştırmalar, anksiyete, uykusuzluk, depresyon ve huzursuzluk tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Yine bazı araştırmalara göre, çay olarak lavanta tüketmenin kusma, mide bulantısı, bağırsak gazımide rahatsızlığı ve karın şişmesi gibi olabileceği saptanmıştır.
  • Sindirim sorunlarına yardımcı olmanın yanı sıra lavanta, baş ağrısı, burkulma, diş ağrısı ve yaralardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir.

Mantar enfeksiyonlarını gidermesi

Journal of Medical Microbiology'de yayınlanan bir araştırma, lavanta yağının antifungal dirençli enfeksiyonlarla mücadelede etkili olabileceğini buldu.

Araştırmacılar, yağın ciltte hastalığa neden olabilecek unsurlar için öldürücü olduğunu buldular ve bu çalışmada lavanta bitkisinin Lavandula cinsinden damıtılan uçucu yağların, mantar hücrelerinin zarlarını tahrip ederek işe yaradığı gördüler. Çalışma, Lavandula yağının güçlü olduğunu ve geniş bir spektrumda antifungal aktivite gösterdiğini ortaya çıkardı.

Yara iyileştirici özelliği

Bir alternatif tıp dergisinde yayınlanan makaleye göre, Lavanta Yağının yara iyileşmeleri için çeşitli tedavilerde kullanılabileceği ortaya konmuştur.

İlgili araştırmacılar, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS), salin solüsyonunun, povidon-iyodin ve lavanta yağının etkilerini karşılaştırmışlardır. Bunlar laboratuvar farelerine uygulanmıştır.

Çalışma yazarları, TENS ve lavanta yağı gruplarında yaraların kontrol gruplarına göre daha hızlı kapandığını belirtti. Bu bulgular, lavantanın yara iyileşmesini hızlandırıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyması sebebiyle bahsedilmeye değer önemli bir bilgi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç kaybını önlemesi

Lavanta, muhtemelen alopesi areata tedavisinde etkilidir. Bu, vücudun bazı bölgelerinden veya tüm bölgelerinden saç dökülmesi durumudur.

1998'de yapılan araştırmalar, lavantanın 7 aylık tedaviden sonra saç büyümesini %44e kadar artırabildiğini gösteriyor.

Daha yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, farelerin sırtına lavanta yağı uygulamanın 4 hafta boyunca saç büyümesini desteklemeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Tabii ki bu tür bir deneme yapmak için lavanta uçucu yağının bir baz yağ karıştırarak kullanımı uygun olacaktır.

Anksiyete bozukluğu ve ilgili durumlar

Lavanta uçucu yağının anksiyete sorunlarına karşı da pozitif etki yarattığına dair sonuçlar da alınmıştır.

Mesela araştırmacılar lavanta kokusunun endişeli diş hastalarına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Özel bir deneyde bir diş hekiminin randevu bekleme sırasındaki 340 yetişkin hastanın diş anksiyete düzeylerini ölçtüler. Hastaların yarısı lavanta kokusuna maruz kalırken, diğer yarısına maruz kalmadı. Ekip, lavanta kokusuna maruz kalanların diğer hastalara kıyasla daha düşük anksiyete seviyeleri bildirdiklerini buldu. Lavantanın sakinleştirici etkisi, planlanan diş hekimliği randevusunun türüne bakılmaksızın mevcuttu.

Premenstrüel duygusal belirtiler

Üreme çağındaki birçok kadın, adet öncesi dönemde, yaygın olarak adet öncesi sendrom olarak bilinen bir dizi semptom yaşar, özellikle duygusal semptomları hafifletmeye yardımcı olup olmayacağı konusunda lavanta uçucu yağının etkisi hakkında bir dizi araştırma mevcuttur.

Bu çapraz çalışmalar, hafif ila orta derecede adet öncesi semptomları olan, ortalama 20 yaşındaki 17 kadını içeriyordu. Katılımcılar, lavanta aromaterapi tedavisi olmadan bir adet döngüsü geçirdi ve bir diğeri lavanta aromaterapi gördü.

Çalışma, lavanta aromaterapisinin adet öncesi duygusal semptomları hafifletebileceği sonucuna varmıştır.

Etiketler: Lavanta yağı
Ocak 24, 2021
Listeye dön