Aromaterapik Yağların Hayatımıza Etkisi

Aromaterapik Yağların Hayatımıza Etkisi

Doğada var olan her şeyin bir sebep sonuç ilişkisiyle birbirine dolaylı ya da direkt olarak bağlı olduğunu hepimiz biliriz. En basiti sudur, su olmadan varlık sahasında hiçbir şey olmazdı. O suyun toprağı beslemesiyle oluşan çiçek, o çiçeğin özünde çıkarılmış olan yağ gibi, hayat arenası da bize birbiriyle bağlantılı ve içerisinde farklı anahtarlar barındıran, anahtarların hangi kilidi açacağını bilemezsek işimize de yarayamayacağı halkalardan oluşan çok uzun bir zincir gibi karmaşık, fakat anahtarları elinizde tuttuğunuzda bütün kilitleri teker teker açabileceğiniz bir çeşitlilik sunuyor…

Bu bağ; aynı zamanda hayatın en gözle görülür ama anlaşılmaz gelebilen şifresi gibi.

Uçucu yağlar; bitkilerin kendilerini mantarsı istilalardan, böcek gibi yağmacılardan korumak için geliştirdikleri kokular, yani savunma mekanizmalarıdır.

Bu bitkiler koruma için geliştirdikleri çok yüksek konsantrede uçucu yağları barındırırlar ve amiyane tabirle biz de onları binlerce yıldır vücudumuzun savunma mekanizmasını yağlamakta, yani güçlü tutmakta kullanıyoruz.

Bu binlerce yıldır süregelen kadim gelenek, artık 5-10 ml’lik şişelerde hayatımızın içinde yer alıyor. Ama en önemlisi hangi uçucu yağın ne tür kullanımlara izin vereceğidir.

Uçucu yağlar bitkinin tüm bölümlerinden elde edilir.

Mesela çiçeklerden elde edilen uçucu yağlar, vücutta daha çok sakinleştirici ve rahatlatıcı etiler yaratır.

Yapraklar, şifa verici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir.

Kökler ise bitkinin topraksı özellikleriyle güçlendirici olarak kullanılabilir.

Meyvelerden olukça açıcı ve uyarıcı uçucu yağlar üretilebilir.

Aromaterapi genel olarak bu bitkilerin farklı yerlerinden yapılan uçucu yağlarla geliştirilen tedavi yöntemleridir.

Masaj, kompres ve aromatik banyo uygulamalarının yanı sıra, nadiren içilerek de kullanılabilir.

Uçucu yağlar, bazıları hariç genelde dahilen kullanılamazlar. Özellikle masaj yaparken bir sabit yağ ile seyreltilerek kullanılması çok önemlidir.

Bu özelliklerden ve kullanım şekillerinden daha önemlisi varsa da hangi uçucu yağın hangi koşulda ve konuda kullanılması gerektiğidir. Bu da başta bahsettiğimiz gibi kilitlerin şifrelerini temsil ediyor. Aromaterapi doğru uygulandığında şifa kilitlerini açan bir anahtar, güzellik şifrelerini çözen bir beyin gibidir.

Önemli olan onları (uçucu yağları) nasıl kullanacağımızı bilmemizdir.

Etiketler: blog yazısı
Ekim 03, 2021
Listeye dön